Опитните градинари никога не изхвърлят корите от картофи, защото те могат да бъдат от полза за градината. Първо, този отпадък може да се добави към компоста или да се компостира самостоятелно.
Още: Основни видове домати - кои са най-подходящи за вашата градина
Още: Как да засадите ягоди с голи корени за богата реколта
Употреба на картофените обелки в градината
Поставете обелките в съд, напълнете го до половината с вода, оставяме го за няколко дни, след което изсипете водата и го използвайте разтвора за поливане.
Можете също така просто да заровите корите в земята, когато копаете градината през есента. Това торене е особено полезно за касис, следващата година ще ви изненада с реколтата си.
Прибиране на картофите - кога и как се прави, за да издържат цяла зима
Още: Как да се отървете от белокрилките по цветята и реколтата
Още: Най-добрата защита срещу вредителите: Как да си направите сами инсектициден сапун
Торът с картофени обелки в сравнение с традиционните органични и минерални торове има следните предимства:
- Достъпност – може да се намери във всеки дом. През зимата можете да натрупате огромно количество обелки, като си осигурите запас от тор за целия сезон.
- Насищане с полезни елементи - по отношение на съдържанието на макро- и микроелементи обелките могат да се конкурират с някои минерални комплекси. В същото време е невъзможно прехранване на растенията или изгаряне на корените, дори ако прекалите с картофения тор.
- Безвредност - химическите торове повишават съдържанието на химия в културите. Този проблем е напълно елиминиран, ако използвате естествени средства за тор.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Медена роса по крушата: Как да разпознаете и ликвидирате вредителите?
С всички „предимства“ на използването на картофени обелки като тор има и някои недостатъци. Разпръснатите (не заровени) отпадъци из градината могат да привлекат гризачи. За да постигнете желания резултат, торенето трябва да се извършва редовно и това ще изисква впечатляващи количества тор. Еднократното подхранване ще даде само краткотраен ефект.
Концентрацията на хранителни вещества, добавени в почвата, е трудно да се контролира.
Още: Как и кога да се събира реколта от лук
Още: Коя е най - добрата почва за доматите
За лесно съхранение обелките могат да бъдат изсушени или замразени.
Замразяване - тази опция е подходяща за периоди, когато температурата навън е под нулата. Изнесете корите на неотопляем балкон и ги разстелете на тънък слой. Обелките замръзват бързо, така че спокойно натрупвайте слоеве, като добавяте нови порции картофени отпадъци.
Корите трябва да се премахнат от балкона веднага щом температурата там се покачи над 0°C. Под въздействие на топлината продуктът бързо изгнива и излъчва неприятна миризма.
Сушенето на корите е по-трудоемко от замразяването им. Но е по-удобно да съхранявате изсушения продукт. Можете да изсушите картофените кори във фурната или на горещ радиатор. След термична обработка, ги смелете на прах и след това ги изсушете отново.
Друг аргумент в полза на горещата обработка на корите във фурната е, че по този начин ще се премахнат всички инфекции, включително гъбички от късна болест, което не може да се каже със сигурност за замразения продукт.
Още: След прибиране на картофите - ето какво е най-добре да засадите на тяхно място